• Iskolatanács - Rada školy

• Kompetencie

• Rada školy/rada školského zariadenia

Rada školy/rada školského zariadenia je dôležitým orgánom verejnej kontroly, ktorý posudzuje a vyjadruje sa k návrhom na počty prijímaných žiakov a na počty tried, návrhom na zavedenie študijných alebo učebných odborov a ich zameranie, návrhom školského vzdelávacieho programu a výchovného programu, návrhu rozpočtu a ku koncepčnému zámeru rozvoja školy alebo školského zariadenia. Rada školy/rada školského zariadenia sa vyjadruje aj k správe o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach a správe o výsledkoch hospodárenia školy alebo školského zariadenia.

Legislatívnou úpravou – zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov – došlo nielen k prenosu kompetencií z orgánov štátnej správy na územnú samosprávu v oblasti školstva, ale aj k zriadeniu nových orgánov školskej samosprávy, ktorými sú:

• rada školy/rada školského zariadenia,
            • obecná školská rada,
            • územná školská rada.

Podľa § 24 cit. právneho predpisu ide o iniciatívne a poradné samosprávne orgány, ktoré vyjadrujú a presadzujú verejné záujmy a parciálne záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Tieto orgány plnia funkciu verejnej kontroly, posudzujú a vyjadrujú sa k činnosti škôl, školských zariadení, orgánov miestnej štátnej správy, orgánov obcí a samosprávnych krajov z pohľadu školskej problematiky.

Funkčné obdobie orgánov školskej samosprávy je štyri roky. Zriaďovateľ školy, pred skončením funkčného obdobia orgánov školskej samosprávy má povinnosť ustanoviť orgány školskej samosprávy na ďalšie funkčné obdobie najneskôr v deň skončenia funkčného obdobia orgánov školskej samosprávy.

Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov upravuje pôsobnosť orgánov školskej samosprávy len všeobecne.

Podrobnosti o zložení orgánov školskej samosprávy, o spôsobe ich ustanovenia, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis, ktorým je vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení vyhlášky č. 230/2009 Z. z.